|
(0) |
Акне (вугрова хвороба) являє собою багатофакторне і полі етіологічне захворювання, що вражає сальні залози. На акне страждають більшість юнаків і дівчат пубертатного періоду, а до зрілого віку спостерігається інволюція захворювання. Попри це, у 20% випадків захворювання регресує повільніше, але при успішному лікуванні акне зникають до 30-ти років. Важка форма захворювання більш властива чоловічій статі, що в три рази перевищує зустрічальність даного ступеня перебігу у дівчат.
Вугрі може також періодично зустрічатися у дорослих жінок і чоловіків під впливом різних факторів. На жаль, сучасна ситуація є такою, що все більший відсоток вугрової хвороби припадає на Acne tarda, так звані, «дорослі вугри», які більш важко піддаються лікуванню. У будь-якому випадку лікування вугрової хвороби - це тривалий і серйозний процес, який потребує високого професіоналізму з боку лікаря і терпіння з боку пацієнта.
Нині дерматокосметологія має у своєму арсеналі безліч методик симптоматичного і патогенетичного лікування акне. Це різні медикаментозні і апаратні методики, а також топічна терапія. Перш ніж переходити до методів терапії вугрової хвороби, необхідно знати її основні симптоми і причини.
Основними ознаками вугрової хвороби є запальні елементи різного характеру, розміру і вмісту. Про вугрову хворобу говорять в тому випадку, якщо такі висипання мають хронічний перебіг і практично постійно присутні на шкірі.
Комедони (відкриті (чорні точки) і закриті);
Папули (виступають вище рівня поверхні шкіри, не містять гній);
Пустули (містять гній);
Вузли (ущільнені утворення без гною);
Кісти та абсцеси (більші за розміром порожнинні гнійні утворення).
Класифікація вугрової хвороби досить велика і скорочено виглядає так:
Неонатальні вугри;
Юнацькі вугри;
Угри дорослих;
Контактні вугри;
Формні дерматози (демодекоз, розацеа і так далі).
Ступеня тяжкості вугрової хвороби:
Легкий перебіг: характеризується помірною наявністю комедонів, папул і пустул. Вузлів немає;
Середньо тяжкий перебіг: більше запальних елементів, велика площа поразки, є вузли;
Важкий перебіг: безліч комедонів, гнійників з формуванням абсцесів, великі зони ураження.
Найважливішу роль в патогенезі вугрової хвороби відіграють особливості будови та розташування сальних залоз, які, своєю чергою, пов'язані з фолікулами волосся. Сальні залози розташовуються практично на всій поверхні шкіри та особливо велика їх кількість (близько 400-900 на 1см2) розташована на обличчі, верхній частині тулуба, волосистій частині голови, області між лопатками, у вушних раковинах. Близько третини цих сальних залоз є активними до продукції сального секрету. Безпосереднім стимулятором секреції шкірного сала є дигідротестостерон (ДГТ), що перетворюється з вільного тестостерону під дією 5α-редуктази.
Сальні залози - важлива складова шкіри, що виконує ряд важливих функцій, основні серед яких захисна, зволожуюча, антибактеріальна:
Захисна функція: секрет сальних залоз бере участь в утворенні захисної водно-ліпідної мантії, знижує проникнення УФ-променів;
Зволожуюча: сприяє підтримці оптимальної кількості вологи;
Антибактеріальна (а також вірусостатична, фунгіцидна, антиоксидантна): знижує активність патогенних мікроорганізмів.
Тому при лікуванні вугрової хвороби важливо не зменшити вироблення шкірного сала, а нормалізувати його для збереження всіх корисних властивостей секрету.
Вугрова хвороба (акне, вугрі) - це поліетіологічне захворювання, ступінь вираженості якого залежить від багатьох факторів і їх взаємодії.
Що відбувається на органному рівні:
Порушується продукція шкірного сала;
Змінюється склад сального секрету;
Змінюється кератинізація каналу фолікула;
Підвищується активність Propionibacterium acnes;
Розвивається запалення фолікулів.
Основні фактори, що призводять до вищеописаних змін, безпосередні причини вугрової хвороби:
Спадкова схильність;
Гормональний дисбаланс (превалювання андрогенів (тестостерону, дигідротестостерону));
Стреси;
Неправильне харчування (зловживання вуглеводами, жирною, гострою, солодкою їжею);
Хронічні та гострі захворювання шлунково-кишкового тракту;
Неграмотний домашній догляд;
Приймання деяких препаратів;
Несприятливе навколишнє середовище.
Перш за все, вугрова хвороба загрожує формуванням постакне. Це узагальнена назва шкірних дефектів, викликаних висипом вугрів. До постакне відносять:
Застійні плями;
Рубці та шрами;
Пігментація.
Постакне формуються при важких формах вугрової хвороби, а також при відсутності грамотного лікування.
У багатопрофільній клініці «МЕД СІТІ» в м.Києві Вам проведуть повну діагностику, яка дозволить визначити ступінь вираженості захворювання, а також його причину. При цьому враховують:
Тип вугрового висипу;
Кількість і поширеність елементів висипу;
Наявність постакне.
До лабораторних досліджень відносяться:
Дослідження гормонального статусу, ліпідного обміну;
Аналіз мікрофлори шкіри і висипу (в тому числі на наявність Demodex folliculorum);
Рівень вироблення секрету сальних залоз.
Інструментальні дослідження:
УЗД органів малого таза у дівчат і жінок;
МРТ.
Обсяг діагностичних заходів встановлюється лікарем-дерматологом на підставі скарг і даних огляду пацієнта.
Цікаво, що не завжди рівень гормонів крові може відповідати ступеню вираженості вугрової хвороби. Причиною є секреція гормонів поза основними залозами секреції (кори надниркових залоз і яєчок), безпосередньо на поверхні шкіри, через що вони не потрапляють в кров'яне русло і не можуть бути виявлені при аналізі крові.
Лікування вугрової хвороби безпосередньо залежить від ступеня вираженості захворювання, а також від результатів проведеної діагностики. У багатопрофільній клініці «МЕД СІТІ» в Києві діагностикою та лікуванням акне займаються висококваліфіковані лікарі-дерматологи, а також при необхідності можлива консультація суміжних спеціалістів.
Завданнями лікування пацієнтів з акне є:
Усунення причини захворювання;
Корекція зовнішніх проявів вугрової хвороби;
Запобігання формуванню постакне.
Системна терапія, в ході якої можуть бути застосовані антибіотики, гормональні засоби, системні ретиноїди та так далі. Важливо стимулювати захисні сили організму на боротьбу з цим захворюванням.
Топічна терапія. З цією метою фахівець призначає правильний домашній догляд, що складається із засобів для очищення шкіри, основного (креми, сироватки) і додаткового (маски) догляду. Також призначаються спеціальні засоби, що здійснюють виражену антибактеріальну та імуностимулюючу дію.
Ми можемо запропонувати Вам такі методи топічного лікування вугрової хвороби та постакне:
Чистка обличчя;
Доглядові процедури;
Хімічний пілінг;
Мезотерапія;
Плазмоліфтінг;
Аутогемотерапія;
Фототерапія акне;
Фракційна корекція рубців.
Лікування вугрової хвороби - це дуже тривалий процес, відповідальність за успіх якого лежить не тільки на лікарі, але і на пацієнті. Обов'язкова умова лікування даного захворювання - це суворе дотримання пацієнтами всіх рекомендацій фахівця.
Переваги лікування в нашій клініці в застосуванні найбільш ефективних методик. Ми постійно розвиваємося і використовуємо досвід кращих міжнародних фахівців.
Ми гарантуємо Вам, що після лікування в нашій клініці Ви нарешті зможете пишатися красою і чистотою своєї шкіри! Наші фахівці зроблять все можливе, щоб Ви назавжди забули про те, що таке вугрова хвороба!
Чи страждаєте вугровим висипом? Тоді запишіться на консультацію прямо зараз!
© Автор статті: Дерматолог, трихолог Панова Юлія Анатоліївна
© 2020 року, МЕД СІТІ. Всі права захищені.
ТОВ «МЕД СІТІ». Ліцензія на ведення медичної діяльності згідно рішення МОЗ №602 від 17.09.2015 Юридична інформація .