Клініка лазерної медицини
|
(0) |
Бартолініт - це запалення бартолінової залози та оточуючих її тканин та присінку піхви. Бартолініт відноситься до найбільш поширених інфекційно-запальних захворювань жіночої статевої системи, тому питання його ранньої діагностики та лікування є вкрай актуальними.
У клініці “Мед Сіті” в Києві проводиться діагностика та лікування бартолініту найбільш сучасними методами, у тому числі з використанням лазерної хірургії. Помітили симптоми бартолініту? Запишіться на консультацію до гінеколога "Мед Сіті" по телефону або за допомогою форми зворотного зв'язку на нашому сайті.
Бартолінова залоза - це невеликий парний орган жіночої статевої системи, який розташований в товщі м'яких тканин між великою і малою статевою губою. Залоза бартолінова має вивідну протоку, що закінчується на слизовій оболонці присінку піхви.
Бартолінові залози у жінок синтезують та виділяють спеціальну рідину, яка виконує роль зволоження під час статевого акту, роблячи його безболісним та комфортним. Ця рідина також підтримує нормальний рівень вологості статевих шляхів.
Симптоми бартолініту у жінок залежать від стадії захворювання та причини його виникнення. Хоча клінічна картина може трохи відрізнятись, можна виділити загальні ознаки для всіх. Бартолініт симптоми:
Збільшення бартолінової залози;
Односторонній набряк великої та малої статевої губи (асиметрія);
Почервоніння шкіри та слизової оболонки в зоні залози;
Біль, спочатку при натисканні/статевому акті, потім у спокої;
Виділення із неприємним запахом;
Підвищення температури тіла, озноб, слабкість – на пізній стадії.
Розвиток бартолініту майже завжди пов'язаний із інфекцією. Запалення викликають бактерії чи грибки, дуже рідко - віруси (наприклад герпес).
Основні причини бартолініту або провокуючі фактори:
Незахищений статевий акт;
Погана гігієна;
Загострення системних захворювань (цукровий діабет, ВІЛ);
Прийом антибіотиків;
Травма статевих губ;
Носіння тісної синтетичної білизни;
Інфекції сечовидільної системи;
Переохолодження організму.
Скільки днів дозріває бартолініт – найчастіше питання пацієнток “Мед Сіті”. З перших симптомів до розвитку гнійного абсцесу зазвичай проходить близько 7 днів.
Запалення залози бартолінової протікає в кілька стадій. Швидкість розвитку залежить від причини розвитку запалення бартолінової залози, стану імунної системи, особливостей мікрофлори піхви та інших факторів.
Гострий бартолініт починається із закупорки вивідної протоки залози, ця стадія називається каналікуліт. Закупорена протока бартолінової залози розширюється, в ній накопичується багато рідини, таким чином формується кіста.Запалення кісти бартолінової залози призводить до появи сильного набряку, локального болю, почервоніння слизової та шкіри. Якщо не розпочати активне лікування при бартолініті на цій стадії, усередині кісти з'являється гній.
Бартолініт на малих губах, що триває кілька днів, призводить до розвитку абсцесу – обмеженого гнійного запалення.
Помилковий абсцес - гній знаходиться тільки всередині кісти/каналу, частково поширюється на м'які тканини, що оточують.
Справжній абсцес - гнійне запалення торкається бартолінової залози.
Сильний пульсуючий біль;
Набряк та почервоніння;
Виділення гною та рідини;
Збільшення лімфатичних вузлів у паху;
Підвищення температури тіла до 38-40 ° С;
Слабкість, озноб.
Запалення бартолінової залози може перейти у хронічну форму у жінок, які відмовилися від своєчасного лікування, або воно було проведено неправильно.
Хронічний бартолініт призводить до формування кісти, що періодично запалюється. Біль та набряк менш виражені, часто проходять без лікування.
Бартолініт при вагітності небезпечний не тільки для здоров'я матері, а й для дитини. Запалення бартолінової залози при вагітності у першому триместрі може призвести до порушення формування органів та систем плода, а на пізніх термінах до інфекції матки. Якщо відбудеться розтин бартолініту під час пологів, гній може потрапити на дитину та спричинити інфекційні ускладнення.
Бартолініт у вагітних повинен бути виявлений на ранній стадії, а симптоми куповані медикаментозно. Якщо бартолініт під час вагітності виявлено на стадії абсцесу, лікування є виключно хірургічним.
Бартолініт у дітей, так само як і у жінок похилого віку, практично не зустрічається. У дітей бартолінова залоза ще не розвинена достатньою мірою, а у літніх навпаки - вона практично атрофована.
Запалення бартолінової залози у жінок без своєчасного якісного лікування може призвести до ряду ускладнень:
Формування нориці між піхвою та сечовим міхуром, прямою кишкою;
Поширення інфекції на внутрішні статеві органи, сечостатеву систему;
Сепсис – системна інфекція з високим ризиком летального результату;
Рубцеві зміни вульви, деформація статевих шляхів.
Профілактика бартолініту зводиться до дотримання кількох правил:
Не допускайте переохолодження;
Дотримуйтесь гігієни;
Використовуйте бар'єрні методи контрацепції;
Регулярно відвідуйте гінеколога для профілактичних оглядів;
Лікуйте гінекологічні захворювання на ранній стадії;
Не носіть тісну синтетичну білизну.
Медичний центр “Мед Сіті” у Києві надає висококваліфіковану гінекологічну допомогу пацієнтам з усієї України. Сьогодні ми віддаємо перевагу доказовій медицині та найбільш сучасним технологіям для діагностики та лікування гінекологічних захворювань.
Медикаментозне лікування бартолініту – антибіотики, протизапальна, протинабрякова терапія, протигрибкові засоби, гігієна статевих органів;
Хірургічне лікування - операція з видалення бартолініту проводиться з використанням лазерної хірургії, яка забезпечує мінімальну крововтрату та відмінний косметичний ефект.
Ліки від бартолініту підбирає гінеколог “Мед Сіті” індивідуально під час консультації. Ми також проводимо лікування бартолініту при вагітності, використовуючи лише безпечні для дитини методики.
Записатися на прийом до гінеколога Ви можете онлайн на нашому сайті або по телефону!
Від чого розвивається бартолініт у жінок?
Запалена бартолінова залоза - це результат інфекції, потрапляння в протоку залози бактерій, грибків. Він може розвиватися через погану гігієну, незахищений статевий акт, дисбіоз піхви, травми тощо.
Бартолінова залоза запалилася, які мої перші дії?
Якщо у Вас запалилася бартолінова залоза, якомога раніше зверніться за консультацією до гінеколога. Відмова від своєчасного лікування може призвести до ускладнень та хронічного бартолініту.
Якщо розвинувся бартолініт, лікування лише хірургічне?
Лікування запалення бартолінової залози на початковій стадії може бути медикаментозним. При розвитку абсцесу (порожнини з гноєм) потрібна операція.
Чи небезпечно різати бартолініт при вагітності?
Бартолініт та вагітність – несумісні стани. Ризик від операції значно менше, ніж від ускладнень бартолініту для матері та дитини.
Яке лікування бартолініту пропонує “Мед Сіті”?
"Мед Сіті" пропонує лікування бартолініту за міжнародними стандартами, з використанням сучасних методик: медикаментозне та хірургічне.
© Автор статті: Лікар акушер-гінеколог Бардак Тетяна Вікторівна
© 2020 року, МЕД СІТІ. Всі права захищені.
ТОВ «МЕД СІТІ». Ліцензія на ведення медичної діяльності згідно рішення МОЗ №602 від 17.09.2015 Юридична інформація .