|
(0) |
Апатію та різкі перепади настрою ми часто пояснюємо собі авралами на роботі, коли з'являється акне, обіцяємо собі їсти менше солодкого, а причини проблем із волоссям шукаємо в сезонності та нестачі вітамінів. Однак ці симптоми можуть вказувати на гормональний збій. Він може виникнути і у жінок, і у чоловіків у будь-якому віці та призводити до серйозних наслідків. У цій статті ми докладно розглянемо, чим небезпечний гормональний збій, які він має симптоми, що передбачає діагностика та які методи лікування застосовують у сучасній медицині.
Наша ендокринна система виробляє біологічно активні речовини – гормони. Вони регулюють найважливіші процеси – починаючи нашим настроєм та енергійністю та закінчуючи репродуктивними функціями та обміном речовин. Збій гормонального тла – це порушення балансу гормонів. Причому його причиною може бути як нестача, так і надлишок певного гормону. При цьому дисбаланс може позначитися на роботі всього організму та провокувати виникнення інших недуг.
Краще зрозуміти, що таке гормональний збій, можна на прикладі порушень, які при ньому виникають:
Насамперед важливо розуміти, що це не тимчасова проблема, а стан, що потребує лікування. Наслідки гормонального збою можуть виявлятися через порушення роботи органів чи цілих систем організму. Якими можуть бути ускладнення:
Гормональні збої у чоловіків та жінок вимагають своєчасної діагностики та коректного лікування. Тільки так можна уникнути небезпечних наслідків проблеми, що виникла.
На ранніх стадіях недуга який завжди має виражені симптоми. Ознаки можуть бути неспецифічними і такими, що не потребують занепокоєння: сонливість, тривожність, втома. Однак, щоб вчасно визначити проблему та зайнятися її усуненням, важливими є два аспекти: уважне ставлення до свого самопочуття та діагностика.
Ознаки порушень можуть залежати від гормонів, які їх спровокували, та органів, залучених до процесу. Як зрозуміти чи є гормональний збій:
Якщо ви помічаєте в себе хоча б один із вище перерахованих симптомів, не відкладайте візит до ендокринолога. Лікар зможе оцінити ваш стан, призначити правильну діагностику та за результатами обстежень призначити лікування в індивідуальному порядку.
Це стан, при якому температура тіла тривалий час залишається на рівні 37,1–38,0°C. При цьому ви знаєте, що ні інфекції, ні запальних процесів в організмі немає.
Субфебрильна температура при гормональному збої може бути пов'язана з різними факторами:
Звернутися до лікаря слід у тому випадку, якщо, крім субфебрильної температури, є інші симптоми – наприклад, пітливість, занепад сил, сонливість тощо. Також рекомендуємо звернутися до ендокринолога, якщо така температура тримається більше двох тижнів.
Лікування у разі спрямоване усунення причини недуги. Направивши зусилля на нормалізацію роботи ендокринної системи та відновлення гормонального балансу, ви позбавитеся субфебрильної температури.
Обстеження допомагають лікареві зрозуміти, як відновити гормональний збій пацієнта. Застосовуються два основні методи діагностики – лабораторні аналізи та інструментальні дослідження. Перші включають:
Інструментальна діагностика – це зазвичай УЗД щитовидної залози, надниркових залоз, яєчників, а також МРТ або КТ гіпофізу та надниркових залоз. Важливо розуміти, що вам не доведеться складати всі перелічені аналізи. Лікар призначає обстеження, виходячи з ваших симптомів і після первинного огляду.
Зазвичай, щоб перевірити наявність супутніх порушень лікар призначає загальний та біохімічний аналіз крові, а також рекомендує визначити рівень вітамінів та мікроелементів в організмі. Дивлячись на результати пройдених обстежень, він складає план лікування в індивідуальному порядку.
У клініці MED CITY у Києві ви можете отримати консультацію ендокринолога та пройти діагностику. Наш діагностичний центр проводить лабораторні аналізи та інструментальні дослідження. У клініці встановлено сучасне європейське обладнання, а лікарі практикують новітні методики лікування ендокринних захворювань.
Причини проблеми можуть бути пов'язані з фізіологічними процесами, внутрішніми патологіями чи зовнішніми факторами.
Чому відбувається гормональний збій у жінок:
При гормональному збої може змінитися характер вагінальних виділень. Це з дисбалансом естрогену і прогестерону, регулюючих функції репродуктивної системи. Які виділення при гормональному збої:
Завагітніти при гормональному збої важче, оскільки через дисбаланс порушується овуляція. Також погіршується стан ендометрію, через що плодовому яйцю важче прикріпитися. Буває, що у жінок болить груди за гормонального збою. Тут причина також у зміні рівня естрогену та прогестерону. Внаслідок цього тканини молочних залоз набухають і стають більш чутливими.
У чоловіків поява недуги може бути пов'язана з віковими змінами, стресами, неправильним способом життя, ендокринними захворюваннями та прийомом медикаментів. Гормональний збій у чоловіків може виявлятися такими симптомами:
І для жінок, і для чоловіків розробка плану лікування починається з діагностики. Чоловікам слід здати аналізи крові на гормони та обов'язково на рівень тестостерону. Також лікарі часто призначають обстеження функції ендокринної системи.
Лікування потребує комплексного підходу. У деяких випадках може бути призначена медикаментозна терапія, що включає гормональні препарати, вітаміни та мінерали. Обов'язковий пункт – корекція життя. Лікар дає рекомендації щодо коригування харчування та тренувань. Частиною терапії є робота зі стресом: це можуть бути як препарати, що налагоджують роботу нервової системи, так і дихальні практики, йога або робота з психологом.
Якщо у пацієнта виявлені супутні захворювання, їх потрібно або лікувати чи контролювати, щоб усунути дисбаланс гормонів.
Бувають випадки, коли для вирішення проблеми не потрібні лікарські препарати та складне лікування. Коли порушення незначні або пов'язані з перебудовою організму в підлітковий період або менопаузою, гормональний збій з часом може нормалізуватися сам.
Якщо проблема пов'язана зі стресом, неправильним харчуванням, порушенням сну, то висока ймовірність, що ситуація стабілізується після коригування способу життя. Однак навіть з урахуванням того, що ми даємо ствердну відповідь на питання чи може гормональний збій сам відновитися, ми все ж таки рекомендуємо звернутися до лікаря і пройти обстеження. Ви отримаєте корисні рекомендації та, здавши основні аналізи, перевірите наявність патологій.
Так, напишіть нам у формі зворотного зв'язку або зателефонуйте за телефоном, вказаним у розділі Контакти.
Залежить від аналізів, які призначить вам лікар.
Залежить від його причини та обраної терапії.
Зверніться до лікаря. Він призначить додаткову діагностику чи змінить лікування.
Завагітніти при гормональному збої важче, проте при правильному лікуванні та дотриманні рекомендацій лікаря шанси зачати дитину підвищуються.
© 2020 року, МЕД СІТІ. Всі права захищені.
ТОВ «МЕД СІТІ». Ліцензія на ведення медичної діяльності згідно рішення МОЗ №602 від 17.09.2015 Юридична інформація .