|
(0) |
Про захворювання на цукровий діабет чули всі – більше того, більшість із нас знає, що воно пов'язане з рівнем глюкози в крові. З цією недугою стикаються мільйони людей, проте це не робить проблему менш небезпечною. Розпізнаючи симптоми цукрового діабету, розуміючи, як його діагностувати та контролювати перебіг хвороби, можна не допускати ускладнень та підтримувати якість життя.
Діагноз встановлюється за двох клінічних картинах: або порушується робота підшлункової залози, або клітини стають менш чутливими до інсуліну.
Причини виникнення цукрового діабету залежать від типу недуги. Якщо встановлено 1 тип, це може бути спровоковано:
Цукровий діабет 2 типу може виникнути через генетику, проте часто він пов'язаний із неправильним способом життя. Його може спровокувати надмірне споживання солодкого та вуглеводів, а також нестача клітковини в організмі. Причиною може бути зайва вага. Через велику кількість жирової тканини чутливість клітин до інсуліну сильно знижується. Погіршує метаболізм глюкози і малорухливий спосіб життя. Також варто зазначити, що ризик виникнення недуги сильно підвищується у пацієнтів віком від 45 років.
Пов'язані також цукровий діабет та вагітність. Через гормональні зміни та розвиток плода може розвинутися гестаційний діабет. При правильному лікуванні він проходить після пологів.
Докладніше про типи захворювання та діагноз діабет під час вагітності ми поговоримо після. А поки що розглянемо тривожні сигнали, які можуть вказувати на розвиток недуги.
У деяких випадках захворювання може спочатку розвиватися безсимптомно - це одна з небезпек недуги і вагома причина регулярно проходити базові медичні обстеження. Проте існує низка ознак, яких слід поставитися з особливою увагою.
Які цукровий діабет має симптоми?
Якщо ви помічаєте у себе хоча б одну з перелічених вище ознак, не варто відкладати візит до ендокринолога. Також регулярна діагностика рекомендована людям, які входять до групи ризику:
Також якщо ви плануєте вагітність або вже вагітні, обов'язково треба відвідати ендокринолога та стежити за рівнем цукру в організмі. Це найкращий спосіб вчасно визначити проблему та зайнятися її вирішенням на ранніх стадіях.
Діагностика призначається лікарем під час первинного огляду. Щоб отримати повну клінічну картину, він вивчає симптоми пацієнта, збирає анамнез та відправляє на обстеження. Як дізнатися, чи є цукровий діабет за допомогою діагностики? Для цього зазвичай призначаються такі аналізи:
Також при цукровому діабеті проводиться загальний аналіз сечі. Про високий рівень цукру свідчить підвищений рівень глюкози та кетонових тіл.
Діагностика може містити додаткові обстеження:
Швидко та точно підтвердити чи виключити захворювання можна безпосередньо у нашій клініці. У MED CITY у Києві ви можете отримати консультацію кваліфікованого ендокринолога та пройти як лабораторні, так і апаратні обстеження.
У вступі до статті ми вже сказали, що цукровий діабет виникає у разі порушення обміну глюкози в організмі. Це хронічне захворювання і якщо пацієнту одного разу встановили цей діагноз, необхідно регулярно відвідувати ендокринолога та перевіряти перебіг недуги. Типи цукрового діабету відрізняються причинами виникнення та механізмами розвитку. Поговоримо про кожного докладніше.
При такому діагнозі імунна система руйнує клітини підшлункової залози, які відповідають за вироблення інсуліну. В результаті організму не вдається ефективно використовувати глюкозу та рівень цукру в крові підвищується. Часто цукровий діабет типу 1 розвивається в юному віці і має виражені симптоми: спрага, часте сечовипускання, втрата ваги, слабкість.
Пацієнтам із таким діагнозом потрібно постійно вводити інсулін. Про те, як боротися з цукровим діабетом, ми поговоримо в окремому розділі, а поки що продовжимо розглядати інші його різновиди.
У цьому випадку рівень цукру підвищується через інсулінорезистентність. Це стан, коли клітини організму перестають правильно реагувати на інсулін всупереч тому, що підшлункова залоза продовжує його виробляти. Найчастіше він зустрічається у людей старшого віку і може бути пов'язаний із шкідливими звичками, малорухливим способом життя, неправильним харчуванням. У цьому випадку рекомендовано спеціальну дієту при цукровому діабеті, помірні фізичні навантаження, керування стресом. Також застосовується медикаментозна терапія.
Менш поширені інші форми цієї недуги. Цукровий діабет 3 типу – термін неофіційний, і цей діагноз більшість лікарів не визнають. Однак помилково вважати цю проблему є несерйозною. Специфічні форми діабету можуть розвиватися за певних обставин та мають свою термінологію:
Кожен з перелічених діагнозів вимагає уваги і з боку пацієнта, і з боку лікаря.
Розглянувши, від чого з'являється цукровий діабет, які симптоми він має і яким буває, настав час розповісти, як же його лікувати. Тут важливо розуміти, що метою боротьби з недугою є підтримання рівня цукру в крові у межах норми.
Як боротися із цукровим діабетом?
Невід'ємною частиною лікування є поінформованість як безпосередньо пацієнта, так і членів його сім'ї про особливості хвороби. Всім їм необхідно знати, як вимірювати рівень цукру в крові і якою має бути його норма, як правильно харчуватися при такому діагнозі і що не можна при цукровому діабеті, а також які дії слід виконувати в екстрених ситуаціях.
У керуванні перебігом недуги ключову роль грає харчування. Основні принципи дієти такі:
Рекомендовано вживати овочі, а фрукти та ягоди – у помірних кількостях. У раціоні має бути пісне м'ясо, риба, сир з низьким відсотком жирності, яйця. Також в організм повинні надходити корисні вуглеводи - вони містяться в гречці, кіноа, цільнозернових хлібцях. Корисні жири містяться в авокадо, насінні, олії.
Зверніть увагу: кожен випадок унікальний, наскільки унікальний і кожен організм. Тому дієту необхідно узгоджувати зі спеціалістом – ендокринологом чи дієтологом. Лікар також може розробити індивідуальний раціон, враховуючи рівень вашої активності, супутні захворювання та уподобання в їжі.
Небезпека цього захворювання на тому, що може зачіпати цілі системи організму. При цьому наслідки можуть бути як невеликі і коригування, що піддаються, так і загрозливі для життя. Найбільш гострі при цукровому діабеті наслідки – це гіпоглікемія та гіперглікемія. У першому випадку цукор падає нижче за норму, через що з'являється запаморочення, пітливість, слабкість і навіть втрата свідомості. У другому цукор, навпаки, сильно підвищується та збільшується ризик розвитку кетоацидозу. За такого стану в організмі накопичуються кетони.
Розглядаючи чим небезпечний цукровий діабет, необхідно згадати і про ризики хронічних ускладнень:
Щоб знизити ризик ускладнень, пацієнтам MED CITY у Києві рекомендовано регулярно вимірювати рівень цукру глюкометром, дотримуватися рекомендацій лікаря та повідомляти йому про будь-які тривожні симптоми. Наші фахівці надають постійну підтримку та залишаються на зв'язку зі своїми пацієнтами.
При цукровому діабеті вагітність вимагає особливого контролю, оскільки недуга може позначитися на стані матері та дитини. Однак, якщо дотримуватись рекомендацій лікарів, регулярно проходити обстеження та своєчасно звертатися за медичною допомогою при тривожних симптомах, у жінки є всі шанси успішно виносити та народити здорового малюка.
Якщо жінка має цукровий діабет і вона готується до вагітності, необхідно ретельно підготуватися до зачаття дитини. Пройти обстеження організму, досягти необхідного рівня глікемії та переглянути схему лікування виходячи з отриманих результатів.
У період вагітності потрібно:
Такі ж рекомендації лікарі дають і за гестаційного діабету. Після пологів рівень цукру в крові може змінитися, тому необхідно продовжувати стежити за його показниками та відвідувати ендокринолога. При правильному підході до лікування висока ймовірність того, що гестаційний діабет не перейде до діабету 1 або 2 типу.
Часте питання пацієнтів нашої клініки у Києві – чи можна вилікувати цукровий діабет? На сьогоднішній день повністю його вилікувати неможливо, але повторюємо: його можна ефективно контролювати та жити повноцінним життям. При цукровому діабеті типу 1 застосовується довічна інсулінотерапія. 2 тип ефективно контролюється коригуванням способу життя та підтримуючою медикаментозною терапією. Багато пацієнтів, виконуючи призначення лікарів та піклуючись про своє здоров'я, досягають тривалої ремісії.
Важливу роль у боротьбі з недугою відіграє фахівець, який веде пацієнта. Професійний ендокринолог роз'яснить пацієнтові його стан, призначить всю необхідну діагностику без зайвих аналізів та в індивідуальному порядку розробить план лікування.
У клініці MED CITY практикують кваліфіковані ендокринологи із великим досвідом роботи. Записатися на прийом до наших спеціалістів можна за телефоном чи безпосередньо на сайті.
На сьогоднішній день немає випадків, коли пацієнт повністю вилікував цукровий діабет 1 типу.
З низьким ГІ: яблука, грейпфрути, ківі, персики у помірних кількостях.
Підвищена спрага, часті сечовипускання, стомлюваність, погіршення потенції, зниження маси тіла, інфекції.
Основою раціону мають бути некрохмалисті овочі: огірки, броколі, кабачки, капуста, шпинат, зелені боби, баклажани.
Фізична активність, збалансоване харчування, контроль за масою тіла, регулярне обстеження організму, відсутність шкідливих звичок.
© 2020 року, МЕД СІТІ. Всі права захищені.
ТОВ «МЕД СІТІ». Ліцензія на ведення медичної діяльності згідно рішення МОЗ №602 від 17.09.2015 Юридична інформація .