|
(0) |
Причин того, чому вагітність може стати небажаною, багато, але незалежно від них жінці доводиться шукати спосіб надійного захисту від цього. І варіанти є: ВМС, презервативи, у т.ч. жіночі, гормональні пластирі та ін. Однак частіше жінки обирають протизаплідні пігулки. Це оральні контрацептиви, що впливають на рівні статевих гормонів, і як наслідок – на здатність до зачаття. У гінекології їх використовують і для корекції гормонального тла у жінок. Самостійно призначати ці препарати не можна. Тільки лікар, який вивчить ваш анамнез та поточний стан, знає, як вибрати протизаплідні пігулки, щоб вони принесли вам користь і не зашкодили. Але при цьому жінці теж потрібно розуміти, як працюють протизаплідні пігулки і який вплив буде на її організм. Про це ми розповімо далі.
Усі медикаменти мають як показання, так і побічні ефекти. Відповідно, є свої плюси та мінуси у протизаплідних пігулок. Почнемо з позитивних аспектів:
На консультації лікаря часто звучить питання: чи можна призначити нешкідливі протизаплідні пігулки? Причина — страх через побічні ефекти. На практиці більшість побочок не є критичною і самостійно зникає через 2-3 місяці прийому препарату, тому боятися їх не варто. У той же час таблетовані контрацептиви мають деякі недоліки:
Перед використанням протизаплідних таблеток варто розібратися в механізмі їх впливу на ваш організм. Отже, для початку зафіксуємо думку: ця контрацепція впливає на ваш гормональний статус, і вже внаслідок цього вона:
Водночас змінюється робота органів-мішеней - яєчників, матки, молочних залоз. Саме тому протизаплідна пігулка застосовується і для лікування гормонозалежних захворювань у цих органах.
Всі оральні контрацептиви – це гормональні протизаплідні пігулки. Діюча речовина представлена синтетичною формою жіночих статевих гормонів: прогестерону та естрадіолу. Дозування та співвідношення замісних компонентів бувають різними, тому і підбирати препарат повинен лікар. Консультація в MED CITY допоможе чітко визначитися з цим питанням. Наприклад, якщо це двофазні протизаплідні таблетки, як розповість гінеколог з урахуванням вашої індивідуальної схеми, адже в кожній таблетці пропорція компонентів різна. За один цикл жінка може приймати 2-3 види КОК, хоч вони й будуть із однієї упаковки. Монофонічні засоби мають однакову кількість синтетичних гормонів у всіх пігулках.
Коли у складі є компоненти, що заміщають обидва гормони, препарат називають комбінованим. Однак є й однокомпонентні варіанти – міні-пили. Вони містять лише прогестагени в дуже маленьких дозах. Вони підходять для запобігання небажаній вагітності у таких випадках:
Міні-пили підвищують в'язкість цервікальної рідини, змінюють структуру ендометрію, щоб запліднена яйцеклітина не могла імплантуватися і скорочує активність маткових труб, не даючи яйцеклітині переміщатися в порожнину матки. Ще один ефект — пригнічення виходу фолікула, що дозрів.
Протизаплідні таблетки після акту інтимної близькості можуть використовуватися як екстрена контрацепція. Це окрема група засобів на основі левоноргестрелу, уліпристалу, міфепрістону. Їх можна прийняти після незахищеного сексуального контакту, щоб запобігти вагітності, якщо жодні інші методи не використовувалися. Однак важливо розуміти, що дози в цих таблетках вищі та вплив на організм серйозніший, тому краще регулярно приймати ОК, ніж «точково» використовувати екстрену контрацепцію. Тим більше, що 0,6-2,6% жінок, навіть незважаючи на ці препарати, вагітніють, але при цьому стикаються з побічними ефектами:
З цим слід бути акуратним, а ще краще — проконсультуватися у лікаря, як потрібно пити протизаплідні пігулки, щоб мінімізувати побічні прояви. Приходьте на прийом до нашої клініки, і ви отримаєте максимально відповідальне ставлення до вашого здоров'я.
По суті, протизаплідні негормональні таблетки не існують. Натомість можна використовувати місцеві засоби — сперміциди. Препарат вводять у піхву безпосередньо перед інтимною близькістю, щоб заблокувати вхід у шийку матки та нейтралізувати сперматозоїдів. Випускають вони у вигляді гелів та свічок, які цілком можуть бути альтернативою, якщо ви хотіли б негормональні протизаплідні таблетки.
Шкода може полягати лише у побічних ефектах, а вони є абсолютно у всіх ліків. У плані оральних контрацептивів ризики пов'язані з такими факторами:
Статистика свідчить: на 10000 жінок тільки в 10 протягом року від початку застосування КОК з'являються тромби. Тобто. ймовірність навіть нижча, ніж ризик розвитку тромбозу при вагітності. У групі ризику жінки з гіпертонією, ожирінням, які палять та ведуть пасивний спосіб життя.
Найголовніше правило: зверніться до гінеколога, який знає, які протизаплідні таблетки вибрати саме для вас. Лікар керується правилом "максимально низька будинки при збереженні високого рівня захисту". Особливо це важливо для жінок, котрі ще ніколи не використовували гормональні контрацептиви. Дозування розраховується індивідуально та відповідно до певних обмежень:
Лікар бере до уваги анамнез, статуру та зростання, результати аналізів та гінекологічного обстеження, а також плани жінки в майбутньому на вагітність.
Форма та склад оральних контрацептивів впливають на те, в якому режимі їх потрібно набувати. Традиційно комбіновані варіанти випускаються так:
Якщо ж у вас міні-пили, то в упаковці буде 28 таблеток, і в кожній однакова кількість гормону. Їх потрібно приймати за аналогією з КОК: 3 тижні пити, потім перерву на 7 днів та поновлення «циклу». У дні, коли активні речовини не надходять до організму, настає кровотеча відміни замість звичної менструації.
З гінекологом потрібно обговорити і те, як правильно кинути пити протизаплідні пігулки, якщо вам це знадобиться з якоїсь причини. Як правило, припинити прийом можна будь-якого дня, але потрібно пам'ятати про кровотечу відміни. Після нього організму знадобиться кілька місяців, щоб перебудуватись назад. У цей період можуть бути виражені симптоми ПМС, нерегулярні місячні та порушення фертильності.
Технологічна складність, дорожнеча досліджень та висока ціна препаратів у перспективі призвела до того, що протизаплідні пігулки для чоловіків практично не випускаються. Є невелика група препаратів, яка пригнічує синтез сперми та активність самих сперматозоїдів. Однак приймати такі таблетки потрібно декілька разів на день, а ризик побічних ефектів високий. Чоловік може зіткнутися з інтоксикацією, набором ваги, збоєм у ліпідному обміні та різким підвищенням гемоглобіну.
Так, така ймовірність є і вона вища, ніж при прийомі без перепусток. У такому разі потрібно прийняти таблетку відразу, як згадали про перепустку, а наступну — за графіком. Якщо планується секс, краще використовувати презерватив.
Для жінок, які годують оптимальне використання міні-пілі — таблеток з прогестиновою діючою речовиною.
Найчастіше в перші 3 місяці прийому жінки стикаються зі нудотою, масталгією, набором ваги, мігренями, емоційною нестабільністю, проривними кровотечами та зниженням лібідо.
У більшості випадків це нормальне явище, яке називають проривною кровотечею. Якщо вона не пройшла за 2-3 місяці, потрібно звернутися до лікаря. Однак якщо з самого початку до виділень додалися свербіж, печіння та біль, запишіться до гінеколога відразу.
Імовірність цього вкрай мала, але все ж таки є. На вагітність вкаже відсутність кровотечі відміни, поява нудоти та зниження апетиту, часті позиви до сечовипускання, біль у ділянці попереку та збільшення чутливості грудей. Точніше покаже тест на вагітність та аналіз на ХГЛ.
© 2020 року, МЕД СІТІ. Всі права захищені.
ТОВ «МЕД СІТІ». Ліцензія на ведення медичної діяльності згідно рішення МОЗ №602 від 17.09.2015 Юридична інформація .