Клініка лазерної медицини
|
(0) |
Консультативний комітет з технологій охорони здоров'я Онтаріо (OHTAC) зібрався 27 листопада 2009 р. для розгляду безпеки, ефективності, довговічності та рентабельності ендоваскулярної лазерної коагуляції (ЕВЛК) для лікування первинного варикозу, на основі науково обґрунтованого огляду MAS.
Варикозне розширення вен (ВРВ) – це звивисті чи подовжені вени. Це може бути пов'язано з існуючою (спадковою) дисфункцією клапана або зниженням еластичності вен (первинний венозний рефлюкс) або пошкодженням клапана внаслідок попередніх тромботичних подій (вторинний венозний рефлюкс). Кінцевим результатом є скупчення крові у венах, підвищення венозного тиску та подальше збільшення вен. В результаті високого венозного тиску гілки судин роздмухуються, що призводить до варикозного розширення вен (варикозне розширення вен).
Симптоми зазвичай вражають нижні кінцівки і включають (але не обмежуються ними): біль, набряк, пульсацію, нічні судоми, неспокійні ноги, стомлюваність ніг, свербіж та печіння. За відсутності лікування венозний рефлюкс має тенденцію прогресувати, часто спричиняючи хронічну венозну недостатність (ХВН).
З нелікованим венозним рефлюксом пов'язаний ряд ускладнень, у тому числі поверхневий тромбофлебіт, а також розрив варикозно розширених вен та кровотеча. ХВН часто призводить до хронічних трофічних змін шкіри, так званих застійних дерматитів. Застійний дерматит складається з низки шкірних аномалій, включаючи набряк, гіперпігментацію, екзему, ліподерматосклероз та рани. Рани у вигляді виразок є кінцевою точкою важкого ХВН.
ХВН асоціюється зі зниженням якості життя, особливо щодо болю, фізичних функцій та рухливості. У важких випадках ВРВ з виразками якість життя оцінюється навіть як погана або дуже погана, як і при інших хронічних захворюваннях, таких як біль у спині та артрит.
ВРВ нижніх кінцівок - поширене захворювання, що вражає дорослих, і, за оцінками, є сьомою причиною звернення до лікаря в США. Існує сильна сімейна схильність до ВРВ, при цьому ризик у потомства становить 90%, якщо уражені обоє батьків, 20%, якщо жоден з них не має цього захворювання, і 45% (25% хлопчиків, 62% дівчаток) , якщо хворіє один із батьків. У глобальному масштабі поширеність ВРВ коливається від 5% до 15% серед чоловіків та від 3% до 29% серед жінок залежно від віку, статі та етнічної приналежності досліджуваної популяції, методів обстеження, а також визначення та вимірювання захворювання. Згідно з оцінками Фрамінгемського дослідження, щорічна захворюваність на ВРВ становить 2,6% серед жінок і 1,9% серед чоловіків і не варіюється в межах досліджуваного вікового діапазону (40-89 років).
Приблизно 1% дорослого населення одночасно страждає на виразки застійного венозного походження. Більшість пацієнтів з виразками ніг – люди похилого віку з простим рефлюксом поверхневих вен. Застійні виразки часто є тривалими медичними проблемами і можуть тривати кілька років, і, незважаючи на ефективну компресійну терапію і багатошарові перев'язки, пов'язані з високою частотою рецидивів. Нещодавні випробування, що включають хірургічне лікування рефлюксу поверхневих вен, призвели до загоєння та значно знизили частоту рецидивів.
ЕВЛК – це мінімально інвазивне лікування під візуальним контролем, альтернативне хірургічному видаленню поверхневого венозного рефлюксу. Він не потребує операційної чи загальної анестезії та проводився в амбулаторних умовах судинними хірургами. ЕВЛК працює, руйнуючи, припікаючи або видаляючи рефлюксний сегмент вени, використовуючи теплову енергію, що передається через лазерне волокно.
До ЕВЛК використовується доплерографія з кольоровим потоком для підтвердження та картування всіх областей венозного рефлюксу для розробки безпечного та ефективного плану лікування. Процедура ЕВЛК включає введення дротяного провідника в цільову вену під ультразвуковим контролем з подальшим введенням інтродьюсера, через який просувається оптичне волокно, що несе лазерну енергію. Розчин анестетика вводиться в м'які тканини, що оточують цільову вену по всій довжині. Це для знеболювання вени, щоб пацієнт не відчував дискомфорту під час процедури. Він також служить для ізоляції тепла від пошкодження сусідніх структур, включаючи нерви та шкіру. Як тільки хороше становище інтродьюсера буде підтверджено ультразвуком, активується лазер. І лазерне волокно, і оболонка одночасно, повільно та безперервно відводиться назад по довжині цільового судна. Наприкінці процедури гомеостаз досягається шляхом натискання на точку входу.
Щоб знизити ризик венозної тромбоемболії, а також зменшити післяопераційні синці та болючість після процедури накладаються пов'язки та одягаються компресійні панчохи. Пацієнтам рекомендується ходити одразу після процедури, і більшість пацієнтів повертаються до роботи або звичайної діяльності протягом кількох днів. Протоколи наступного спостереження розрізняються, більшість пацієнтів приходять повторний огляд через 1-3 тижня. На цьому етапі оцінюється початковий клінічний результат та підтверджується оклюзія оброблених судин за допомогою ультразвуку. Другий контрольний візит найчастіше відбувається через 1-3 місяці після ЕВЛК, під час якого повторюються клінічна оцінка та ультразвукове дослідження. При необхідності під час процедури ЕВЛК або при наступних відвідинах може бути проведена склеротерапія.
Ендоваскулярний лазер для лікування варикозу схвалено ще в 2002 році Міністерством охорони здоров'я Канади як пристрій класу 3. У деяких штатах Канади таке лікування є застрахованою послугою. З 2002 року ЕВЛК надається різними медичними фахівцями по всій території Канади.
Оцінено 14 систематичних оглядів, 29 когортних досліджень з безпеки та ефективності, чотири дослідження витрат та 12 рандомізованих контрольованих досліджень за участю ЕВЛК, шість з яких порівнювали ендоваскулярний лазер із хірургічним втручанням щодо видалення підшкірних вен.
© Автор статті: Лікар-флеболог Августинович Іван Ігорович
© 2020 року, МЕД СІТІ. Всі права захищені.
ТОВ «МЕД СІТІ». Ліцензія на ведення медичної діяльності згідно рішення МОЗ №602 від 17.09.2015 Юридична інформація .